Wyniszczające choroby zbóż są

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób można mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w zasadzie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też choroby jęczmienia akceptacji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.